Çocuğunuzdaki akran zorbalığını fark edin

Çocuğunuzdaki akran zorbalığını fark edin

 Çocukların arkadaşları tarafından maruz kaldıkları fiziksel, sözel, cinsel ya da sosyal şiddet olarak adlandırılan ‘akran zorbalığı’ birçok sorunu beraberinde getiriyor.

Yapılan araştırmalarda okullarda her dört öğrenciden biri akran zorbalığına uğruyor. Birçok türü bulunan akran zorbalığının eğer engellenmezse, zorbalığa maruz kalan çocuğun hayatında kalıcı psikolojik sorunlar açabiliyor.

Akran zorbalığı, çocukların arkadaşları tarafından maruz kaldıkları fiziksel, cinsel, sözel ya da sosyal şiddettir; okul şiddeti olarak da adlandırılır. Akran zorbalığında söz konusu olan davranışlar, bir kereye mahsus olmayıp sistematik olarak devam eder ve zorbalığa maruz kalan çocuk kendini koruyamaz.

Akran zorbalığının türleri neler?

 

  • Fiziksel şiddet: Dürtmek, itmek, tekme atmak, tükürmek, ısırmak, vurmak, kulak çekmek, tokat atmak, çelme takmak, kesici ve delici aletlerle saldırmak, cisim fırlatmak, silahlarla korkutmak vs.
  • Cinsel şiddet: Cinsel çağrışımlı sözler söylemek, giysileri kaldırmak ya da çıkarmaya çalışmak, sarkıntılık yapmak, ileri dereceli el şakaları vs.
  • Sözel şiddet: Bedensel özelliklerle alay etmek, kaba sözler söylemek, isim takmak, sözlü olarak tehdit etmek vs.
  • Sosyal şiddet: Oyunlara almamak, dışlamak, yalnızlığa itmek, görmezden gelmek, öğrenci hakkında dedikodu ve söylenti çıkarmak, iftira atmak, haksız şikayetlerde bulunmak, öğrenciyle konuşmamak ve diğer öğrencilerin de konuşmasını engellemek vs.

Akran zorbalığının nedenleri

Akran zorbalığının “okullardaki öğrenci kalabalığı, öğrencilerin kendi aralarında yaşadıkları yoğun rekabet, düşük özgüven seviyesi ve düşük öz saygı” gibi nedenleri olabiliyor. Bu durumun sonuçları da; düşük benlik algısı, kendine güvenememe, gelişim gerilemesi veya bozukluğu, depresyon, kaygı bozuklukları, akademik başarısızlık, madde bağımlılığı, evden veya okuldan kaçma gibi son derece ciddi.

Çözüm için ne yapmalı?

Tüm bu sonuçları yaşamamak için anne babalar öncelikle sorunu kabul etmeli ve çocuklarının duygularını, sıkıntılarını paylaşmalı. Anne baba çocuğun gelişimi ve çocuktaki ani değişimleri takip etmelidir. Sonrasında çocuğun öğretmeni ve okul danışmanı ile iş birliği yaparak ve profesyonel uzman desteği alarak bu sıkıntı aşılmaya çalışılmalı.

Okan BAL

Uzman Pedagog & Aile Danışmanı

www.okanbal.com

13.02.2019 (Okan Bal)

DİĞER YAZILAR

YARIYIL KARNESİ İÇİN VELİLERE TAVSİYELER

Çocuğuyla Oyun Oynayan Ailelerin Çocukları Teknoloji Bağımlısı Olmaz